
Dzisiejszy wpis będzie dotyczył kwestii związanych z podwyżką i odwołaniem od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste.
Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, na mocy którego uprawniony korzysta z nieruchomości należącej do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego tak jak właściciel. W zamian jest zobowiązany do ponoszenia z tego tytułu stosownej opłaty.
Prawo użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 roku. W przypadku pozostałych nieruchomości do przekształcenia nie doszło. Osoby i podmioty, którym przysługuje prawo użytkowania wieczystego nieruchomości są zatem w dalszym ciągu zobowiązane do uiszczenia corocznej opłaty związanej z tym prawem.
Jak odwołać się od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste? - kiedy może dojść do podwyżki
Obowiązek wnoszenia opłaty za użytkowanie wieczyste ciąży na osobie lub podmiocie, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste lub nabył takie prawo (np. kupił, odziedziczył, etc.). Opłata wnoszona jest corocznie na rzecz właściciela nieruchomości.
Bazą do ustalenia wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste jest wartość nieruchomości. Jej wysokość zależy bezpośrednio od celu na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, np.
nieruchomości gruntowe oddane na cele związane z działalnością charytatywną - 0,3 % ceny;
nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne - 1 % ceny;
nieruchomości gruntowe oddane na działalność sportową - 1 % ceny;
nieruchomości gruntowe oddane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 % ceny;
Do aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste może dojść nie częściej niż raz na 3 lata. Dzieje się to w przypadku wzrostu wartości nieruchomości. Takiej aktualizacji dokonuje właściwy organ administracyjny, wypowiadając w formie pisemnej dotychczasową wysokość opłaty. Wraz z takim wypowiedzeniem użytkownik wieczysty otrzymuje także propozycję nowej opłaty.
Jak odwołać się od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste? - wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego
Aktualizacja wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste, tak jak wskazałem powyżej, ma charakter "propozycji". Użytkownik wieczysty nie musi się na nią godzić.
W terminie 30 dni od otrzymania wypowiedzenia dotychczasowej opłaty, użytkownik wieczysty może złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.
W przypadku złożenia powyższego wniosku, samorządowe kolegium odwoławcze:
może oddalić wniosek - jeżeli uzna, że proponowana przez właściciela podwyżka była zasadna;
może ustalić wysokość nowej opłaty;
Jak odwołać się od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste? - sprzeciw od orzeczenia SKO
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, regulowanym przepisami prawa cywilnego. Strony (właściciel nieruchomości oraz użytkownik wieczysty) łączy cywilnoprawna umowa o użytkowanie wieczyste.
Procedura odwołania od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste jest o tyle specyficzna, że pomimo udziału w jej toku samorządowego kolegium odwoławczego, finalnie o wysokości tej opłaty i tak decyduje sąd powszechny. Orzeczenie wydane przez samorządowe kolegium odwoławcze, oddalające wniosek użytkownika wieczystego o ustalenie opłaty rocznej podlega bowiem zaskarżeniu do sądu powszechnego (sądu cywilnego), a nie do sądu administracyjnego.
W terminie 14 dni od doręczenia użytkownikowi wieczystemu orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego może on złożyć sprzeciw, który należy przesłać do tego organu.
Wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości złożony wcześniej do samorządowego kolegium odwoławczego zastępuje pozew do sądu. Dalsze postępowanie w sprawie toczy się już na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Jeżeli właściciel nieruchomości wypowiedział Państwu dotychczasową wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste, a Państwa zdaniem brak było ku temu podstaw, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Mariusz Skwarek. Przeanalizuję Państwa przypadek i będę reprezentował w procedurze odwołania od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste.
Comentarios