top of page

Zakłócenie miru domowego

  • Zdjęcie autora: Mariusz Skwarek
    Mariusz Skwarek
  • 7 lut
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 20 mar

biały dom z ogódkiem
Zakłócenie miru domowego

W dzisiejszy wpisie napiszę kilka słów na temat przestępstwa zakłócenia miru domowego. Informacje tutaj zawarte mogą być przydatne zarówno dla osób, które padły ofiarą takiego przestępstwa, jak i dla tych, którzy zostali oskarżeni o ich popełnienie.


Zapraszam do zapoznania się z treścią wpisu.


Zakłócenie miru domowego - na czym polega


Przestępstwo zakłócenia miru domowego popełnia osoba, która wdziera się do jakiegoś miejsca lub przebywa w nim, wbrew woli osoby, która tym miejscem dysponuje (osoby uprawnionej).


Chociaż posługujemy się pojęciem zakłócenia miru domowego, to jednak przepis art. 193 kodeksu karnego (k.k.) penalizuje takie zachowania w kontekście różnych pomieszczeń. Nie dotyczy on więc wyłącznie miejsc, które służą do zamieszkiwania lub są do tego przeznaczone.


Przykład: zakłóceniem miru domowego będzie wdarcie się lub odmowa opuszczenia mieszkania, ale także biura, magazynu, lokalu użytkowego czy ogrodzonego terenu


Działanie sprawcy może przybrać dwie formy. Zakłócenie miru domowego nastąpi w sytuacji, w której sprawca:


  • wbrew woli uprawnionego, w dowolny sposób, wejdzie do cudzego mienia chronionego (wedrze się do niego) siłą, przy użyciu podstępu, potajemnie, przez otwarte okno, uchylone drzwi czy po otwarciu ich dorobionym kluczem, etc.


  • odmówi jego opuszczenia (nawet w sytuacji, w której pierwotnie znalazł się pomieszczeniu za zgodą osoby dysponującej)


W przypadku przestępstwa zakłócenia miru domowego bardzo istotne jest pojęcie "osoby uprawnionej". Nie zawsze bowiem "osobą uprawnioną" będzie właściciel miejsca, którego dotyczy zakłócenie miru domowego. Osoba uprawniona w rozumieniu tego przepisu to osoba, która ma prawo do dysponowania danym miejscem niezależnie od innych osób.


Oczywistym jest, że osobą uprawnioną w rozumieniu komentowanego przepisu może być właściciel lokalu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na skutek określonych czynności prawnych (np. najem, dzierżawa), właściciel traci prawo dysponowania nieruchomością. W takiej sytuacji może on popełnić przestępstwo zakłócenia miru domowego, jeżeli wedrze się do lokalu wbrew woli najemcy albo lokalu tego, pomimo żądania najemcy, nie opuści.


Przykład: właściciel mieszkania może zostać oskarżony o zakłócenie miru domowego, jeżeli na żądanie najemcy nie opuści tego lokalu. Właściciel "przekazał" prawo do dysponowania nieruchomością na rzecz najemcy i to najemca jest "osobą uprawnioną" w rozumieniu art. 193 k.k.


Przestępstwo zakłócenia miru domowego może być popełnione wyłącznie umyślnie, z zamiarem bezpośrednim. Sprawca musi mieć świadomość tego, że wchodzi bez podstawy prawnej i bez zgody uprawnionego do miejsca wskazanego w przepisie albo w miejscu tym pozostaje wbrew żądaniu osoby uprawnionej.


Zakłócenie miru domowego - sankcja karna


Przestępstwo zakłócenia miru domowego jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że organy ścigania bez wniosku pokrzywdzonego nie mogą prowadzić postępowania i wnieść aktu oskarżenia do sądu.


Zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie powstania tego wpisu, przestępstwo naruszenia miru domowego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.


W przypadku tego przestępstwa dopuszczalne jest warunkowe umorzenie postępowania. Więcej na temat tej instytucji przeczytasz TUTAJ.

Comments


bottom of page