top of page

Kradzież tożsamości

  • Zdjęcie autora: Mariusz Skwarek
    Mariusz Skwarek
  • 2 dni temu
  • 2 minut(y) czytania
biała maska, kradzież tożsamości
Kradzież tożsamości

W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat przestępstwa kradzieży tożsamości. W polskim kodeksie karnym (k.k.) przestępstwo to reguluje art. 190a § 2. Czym dokładnie jest to przestępstwo, jakie są jego znamiona i jaka sankcja grozi za jego popełnienie - o tym poniżej.


Kradzież tożsamości - znamiona przestępstwa


Zgodnie z art. 190a § 2 k.k., odpowiedzialności karnej podlega ten, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą


Kiedy zatem dochodzi o popełnienia tego przestępstwa?


Podszywanie się pod inną osobę: To kluczowy element przestępstwa. Oznacza to, że sprawca stwarza pozory, iż jest osobą, którą nie jest, działając w jej imieniu lub w sposób sugerujący, że to ona podejmuje określone działania. O popełnieniu tego przestępstwa możemy mówić wtedy, gdy sprawca działa umyślnie.


Wykorzystanie danych: Sprawca musi wykorzystać dane identyfikujące ofiarę. Mogą to być:

  • Wizerunek: Zdjęcia, nagrania wideo.

  • Inne dane osobowe: Imię, nazwisko, PESEL, adres, numer dowodu osobistego, dane bankowe, itp. Katalog jest otwarty i obejmuje wszelkie informacje, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnej osoby.

  • Inne dane, za pomocą których osoba jest publicznie identyfikowana: Chodzi tu o dane, które choć nie są danymi osobowymi w ścisłym sensie (np. pseudonim artystyczny, nazwa konta w mediach społecznościowych), pozwalają na jednoznaczną identyfikację ofiary w sferze publicznej.


Skutek działania: Działanie sprawcy muszą wywołać określony skutek, tj. wyrządzić pokrzywdzonemu szkodę majątkową lub osobistą.

  • Szkoda majątkowa: Obejmuje wszelkie straty finansowe, np. zaciągnięcie kredytu, zakup towarów, wyłudzenie świadczeń.

  • Szkoda osobista: Jest pojęciem szerszym i może dotyczyć naruszenia dobrego imienia, godności, prywatności, reputacji, naruszenia tajemnicy korespondencji, czy nawet doprowadzenia do odpowiedzialności karnej lub cywilnej ofiary.


Przepis art. 190a § 1 k.k. został znowelizowany w październiku 2023 roku. W poprzednim stanie prawnym dla popełnienia przestępstwa wystarczyło jedynie, aby sprawca działał "w celu wyrządzenia szkody". Obecnie dla zaistnienia przestępstwa koniecznym jest, aby szkoda faktycznie powstała.


Przestępstwo kradzieży tożsamości ścigane jest wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego.


Kradzież tożsamości - sankcja karna


Przestępstwo kradzieży tożsamości, zgodnie z art. 190a § 2 k.k. jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Kodeks karny zaostrza sankcję, jeżeli następstwem działania sprawcy jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie. W takiej sytuacji sąd może wymierzyć skazanemu karę pozbawienia wolności w wymiarze od 2 do 15 lat.


Warto zauważyć, iż w przypadku przestępstwa kradzieży tożsamości nie jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego przez sąd.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie dotyczącej kradzieży tożsamości skontaktuj się ze mną bezzwłocznie - tel. 665 961 401, e-mail: kancelaria@adwokat-skwarek.pl

コメント


bottom of page